fallback

Шолц: Предложената от Киев неутралност е голяма отстъпка пред агресора

Германия води поверителни разговори с Украйна за гаранции за сигурност, обяви канцлерът

16:14 | 06.04.22 г. 8
Автор - снимка
Създател

Неутралността, предложена от Украйна в случай на прекратяване на руската агресия, е „голяма отстъпка пред агресора", смята германският канцлер Олаф Шолц. По време на парламентарния контрол в Бундестага в сряда Шолц се изказа ясно и по отношение на преговорите между Русия и Украйна: „Те не трябва да се равняват на диктаторски мир". Той заяви, че когато е разговарял с руския президент Владимир Путин, винаги е давал да се разбере, че „украинците са тези, които преговарят за това, което са готови да договорят. Никой друг".

Политикът социалдемократ заяви, че въпросът за гаранциите за сигурността на Украйна, който е възникнал, „все още не е изяснен". „Разбира се, че обсъждаме това - но също така и в необходимата поверителност - с Украйна и правим същото с другите, към които са отправени въпроси“. Шолц има предвид държавите, които според украинския президент Володимир Зеленски могат да бъдат гаранти за сигурността на страната му.  Украйна предложи като алтернатива на членството си в НАТО отделни страни като Германия, Турция или Китай да предложат гаранции с подобен ефект. 

Запитан дали и с какво въоръжение помага страната, канцлерът отвърна, че се изпраща всякакво възможно оръжие и помощ, с които украинската армия може да работи, но без да дава подробности.

Шолц също така подкрепи по принцип планираните нови санкции срещу Русия след военните зверства в украинския град Буча, но не коментира подробности. Петият пакет от санкции е на финалната права, „той отново ще допринесе именно за това Русия да почувства последиците от тази война, а също и допринесе за приключването на войната", заяви Шолц в Бундестага в Берлин.

„Нашата цел трябва да остане Русия да не спечели тази война", каза Шолц. Според него това оправдава и действията на германското правителство, що се отнася до доставките на оръжие, финансовата и хуманитарната подкрепа, приемането на бежанци или пакетите от санкции, договорени на световно ниво.

В същото време канцлерът подчерта целта за намаляване на зависимостта от вноса на руски енергоизточници. „Всички знаем, че тези зависимости са се развивали в продължение на десетилетия и не могат да бъдат прекратени от днес за утре“, каза той. Ето защо според него е важен общият европейски курс. Той вече бил определен и щял да продължи да се следва и след войната.

Точно заради зависимостите германският канцлер нарече идеята да се забави затварянето и на последните ядрени централи в страната "лош план". Необходимото ядрено гориво също се внася и това няма да намали енергийната зависимост на страната, допълни още Шолц. Според него технологичните предизвикателства Германия отново да се обърне към ядрената енергия също ще бъдат големи.

Правителството на Германия одобри ускоряване на плана за отказ от изкопаеми горива до 2035 година, допълва още Bloomberg. Страната ще утрои усилията си да намали въглеродните емисии, а делът на възобновяемата енергия в микса ще достигне 80% до 2030 година.

"Инвазията на Русия показа колко важно е да се откажем от изкопаемите горива и да насърчим експанзията на възобновяемите активи", коментира по повод решението икономическият министър Роберт Хабек.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:13 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още